Waltham Forest Festival of Theatre

2015 Award Winners

Festival Award for Best Team
Winner: Woodhouse Players (Interview - a Fugue for Eight Actors)

Festival Award for Second Team
Winner: Wadham Players (The Old Lady Shows her Medals)

Romeril Award for Third Team (in memory of Phyl and Eric Romeril
Winner: St Monica's Players (Thank You for Protesting)

Festival Award for Best Performance by an Actress
Winner: Liz Butler, St Augustine's Players (Joining the Club)
Other nominations:
Linda Levy, St Monica's Players (Thank You for Protesting)
Carla Segal, St Monica's Players (Thank You for Protesting)
Rose Floyd, Wadham Players (The Old Lady Shows her Medals)

Festival Award for Best Performance by an Actor
Winner: Andy B. , Wadham Players (The Old Lady Shows her Medals)
Other nominations:
Adam Dryer, Tiger Productions (Bill and Ben)
Joe Krajewski, St Monica's Players (Thank You for Protesting)
Gary Catlin, Blitzed Theatre Company (On the Edge)

Festival Award for Best Stage Presentation of a play in the Adult Section
Wadham Players (The Old Lady Shows her Medals)
Other nominations:
Woodhouse Players (Interview - a Fugue for Eight Actors)

Vi Gostling New Writing Award
Winner: Paul Adam Levy, St Monica's Players (Thank You for Protesting)
Other nominations:
Blitzed Theatre Company (On the Edge)

Guy Gostling Award for Best Supporting Player
Joint Winners: Emily Zarate and Rosalinde Jade Morris, Woodhouse Players (Five Kinds of Silence)

Wanstead Players Pat Dancer Award for Best Supporting Player
Winner:  Wendy Jones, St Monica's Players (Blue Remembered Hills)

Dick Williams Award for Comedy
Winner:  Nikki Barlow, St Augustine's Players (Erica and Me)
Other Nominations:
Madeleine Emmerson, Thurrock Courts Players (Old Soldier)
Jill Atkins, Wadham Players, (The Old Lady Shows her Medals)
Peter Wade, St Augustine's Players (Erica and Me)

Roy Seammen Award for Adjudicator's Selection
Winner:  St Augustine's Players (Joining the Club)
Other Nominations:
Abbie Knowles, Musician, Woodhouse Players (Interview - a Fugue for Eight Actors)
Teamwork, Wadham Players (Alarms)
Teamwork, Woodhouse Players (Interview - a Fugue for Eight Actors)
Teamwork, St Monica's Players (Blue Remembered Hills)
Sound effects, Wadham Players (Alarms)

Chris Levoir Best Stage Crew Award
Winner: St Monica's Players (Blue Remembered Hills)
Other Nominations:
St Augustine's Players (Poison)
Theatreskool (Ghost Writer)

Festival Award for Best Team in the Youth Section
Winner: Waltham Forest Youth Theatre (The Ragged School)

Wadham Players Award for Second Team in the Youth Section
Winner: Theatreskool (Ghost Writer)

CADOS Award for Most Promising Performer 18 and Under
Winner:  Caitlin Elsworth, Blitzed Theatre Company (On the Edge)
Other Nomiations:
Jasmine Collier, Teenactors (The Board)
Jack Snell, Waltham Forest Youth Theatre (The Ragged School)
Arthur Phipps, Theatreskool (Ghost Writer)

Marcia Lee Award for Best Stage Presentation in the Youth Section
Winner: Waltham Forest Youth Theatre (The Ragged School)